eFVE.cz

Portál o fotovoltaických elektrárnách

ESA uvažuje o plánu Solaris vysílat sluneční energii z vesmíru

Vesmírní šéfové mají prozkoumat, zda by mohla být elektřina přenášena bezdrátově z oběžné dráhy do milionů domácností. Evropská kosmická agentura tento týden pravděpodobně schválí tříletou studii, která má zjistit, zda by obrovské solární farmy ve vesmíru mohly fungovat a být nákladově efektivní.

Konečným cílem je mít na oběžné dráze obří satelity, z nichž každý bude schopen vyrábět stejné množství elektřiny jako elektrárna. Ministři průmyslu se touto myšlenkou budou zabývat v úterý na pařížské schůzce. Zatímco několik organizací a dalších vesmírných agentur se touto myšlenkou zabývalo, takzvaná iniciativa Solaris by byla první, která by položila základy praktického plánu na vývoj systému výroby obnovitelné energie založeného na vesmíru. Program je jedním z řady návrhů, které zvažují ministři na tříleté radě Esa, která rozhodne o rozpočtu pro další fázi plánů vesmírné agentury na průzkum vesmíru, monitorování životního prostředí a komunikaci.

Sluneční energii lze mnohem efektivněji sbírat ve vesmíru, protože tam není ani noc, ani mraky. Myšlenka existuje již více než 50 let, ale její realizace byla příliš obtížná a příliš nákladná, možná až dosud. Změnou hry byly prudce klesající náklady na starty díky opakovaně použitelným raketám a dalším inovacím vyvinutým soukromým sektorem. Ale také došlo k pokroku v robotické konstrukci ve vesmíru a vývoji technologie pro bezdrátový přenos elektřiny z vesmíru na Zemi. Esa hledá od svých členských zemí finanční prostředky na výzkumný program, který nazývá Solaris, aby zjistila, zda tento vývoj znamená, že je nyní možné vyvinout solární energii na bázi prostoru spolehlivě a dostatečně levně, aby byla ekonomicky životaschopná.

Klíčovým zaměřením programu Solaris je zjistit, zda je možné převést solární energii shromážděnou ve vesmíru do elektrických sítí na Zemi. To samozřejmě nelze provést s extrémně dlouhým kabelem, takže musí být odeslán bezdrátově pomocí mikrovlnných paprsků. Tým Solaris již ukázal, že je v zásadě možné přenášet elektřinu bezdrátově bezpečně a efektivně.

Inženýři poslali 2 kW energie odebrané ze solárních článků bezdrátově do kolektorů vzdálených více než 30 metrů na demonstraci v letecké společnosti Airbus v Mnichově v září. Posílat gigawatty výkonu na tisíce kilometrů bude ale větším krokem. Hodnocení vlády Spojeného království, nezávislé na plánu Esa, dospělo k závěru, že by bylo možné mít satelit schopný produkovat stejné množství elektřiny jako elektrárna, přibližně 2 GW, do roku 2040, což je v souladu s vlastními odhady Esa.

zdroj: zde

  • ESA uvažuje o plánu Solaris vysílat sluneční energii z vesmíru

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Přesunout se na začátek