eFVE.cz

Portál o fotovoltaických elektrárnách

Propojení fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem

Zákazníci často chtějí zároveň tepelné čerpadlo a fotovoltaickou elektrárnu zároveň. Částečně kvůli dotacím, částečně proto, že rekonstruují a chtějí to mít prostě hotové zaráz. Jejich představa o tomto propojení TČ s FVE je asi takováto. Sluníčko svítí, sepne se tepelné čerpadlo a my topíme zadarmo. Laicky je to určitě v pořádku, má to ale svá úskalí.

Topit potřebujeme zejména v zimě, kdy je toho sluníčka nejméně. Zde může tepelné čerpadlo pomoci užitím výměníku na teplou užitkovou vodu, tj. ohřívám si vodu na běžnou spotřebu, nikoliv na vytápění. Inteligenci spínání TČ a FVE je ale nutné nastavit i ve spolupráci s baterií a nějakou chytrou krabičkou. Střídač na toto většinou úplně sám o sobě nestačí. Je tedy potřeba mít nějakou chytrou krabičku, ať už sériově vyráběnou, nebo zbastlenou třeba na Arduinu nebo Raspberry Pi.

Řízení TČ přes RS485

Výrobci střídačů trend pochopili a podobné komponenty již nabízí – ať už s propojením pomocí RS485 (ethernetový kabel) nebo třeba přes Bluetooth. Někdy to řeší bezpotenciálovým relé přímo ve střídači, někdy využijí právě seriový port RS485 a vlastní spínání probíhá v kouzelném boxu.

Vždy je ale potřeba myslet i na baterii a čerpadlo. Baterie by neměla neustále cyklovat, tj. nabít/vybít během dne třeba 10x. Pak má malou kapacitu. Tepelnému čerpadlu zase pochopitelně nesvědčí časté spínání, to pak rychle odchází kompresor. Zkrátka je nutné mít logiku opravdu perfektně nastavenou.

Konkrétnější typy a systémy si probereme někdy příště. Časem zahrneme případnou kalkulaci a nastavení do našeho kalkulátoru.

  • Propojení fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Přesunout se na začátek