eFVE.cz

Portál o fotovoltaických elektrárnách

Způsoby provozování fotovoltaické elektrárny

V základě se dá říci, že máme 3 možnosti, jak provozovat fotovoltaickou elektrárnu:

a) ostrovní provoz

b) provoz spolu s distribuční soustavou

c) provoz kombinovaný, říká se mu hybridní

Ostrovní provoz

Jak už název napovídá, jedná se o provoz FVE, která není spojena s vnějším světem. K provozování není třeba žádné stavební povolávání, žádné papírování (pokud bereme malé měřítko). Vlastní FVE se vlastně bude skládat pouze ze solárních panelů, nějakého regulátoru pro dobíjení baterie a vlastního akumulátoru. Samozřejmě FVE provozujeme za nějakým účelem – tj. budou zde i nějaké koncové spotřebiče. Můžeme si to představit třeba jako malý panel 24 V na karavanu, dobíjení blikačů u přechodu pro chodce anebo jako malou elektrárnu na Vaší chatě.

Přes den je akumulátor nabíjen přebytečnou energií, která není přímo spotřebovaná. V noci je pak elektřina čerpána právě z akumulátoru. Může se jednat opravdu o malou elektrárničku, která v noci rozsvítí pár světýlek, ale i o velkou elektrárnu, která utáhne spotřebu celého domu. Nebo klidně i města – pak je ovšem třeba počítat s velkou plochou FV panelů a také velkou kapacitou baterií, protože v noci nic jiného jak energii z akumulátoru mít nebudeme. Lze samozřejmě kombinovat i s centrálami na naftu či benzin, LPG, CNG…ovšem to už není ten pravý ostrov…

Provoz spolu s distribuční soustavou

Tady se celý systém skládá z fotovoltaických panelů, střídače, spotřebičů, elektroměru a samozřejmě přípojky k distribuční soustavě. Tady už nám to dává velké pole situací, které mohou nastat:

  1. FVE vyrábí hodně elektřiny, která ale v danou chvíli není spotřebována (nulový nebo téměř nulový odběr místních spotřebičů). V tomto případě prodáváme skoro všechnu elektřinu distributorovi. To pro nás není moc výhodné, výkupní ceny jsou nízké.
  2. FVE opět vyrábí hodně elektřiny, ale už se jí na místě i dost spotřebovává. Zbytek energie musíme tedy prodat distributorovi.
  3. Tady je ideální stav – vyrobená elektřina se rovná spotřebované. To samozřejmě přesně nikdy nenastane, ale i blížení se tomuto stavu je považováno za ideální.
  4. FVE vyrábí méně elektřiny, než jaká je spotřeba. Proto nakupujeme zbytek od distributora.
  5. FVE nevyrábí skoro nic nebo vůbec nic (třeba v noci) a veškerou spotřebu kryjeme z distribuční soustavy.

 

Samozřejmě tady už jsou nutné smlouvy s distributorem elektřiny. Tj. musíme mít smlouvu o výkupu i dodávce elektrické energie. Navíc, pokud dojde k výpadku distributora elektřiny, tak vlastně nemáme kam dodávat a musíme naši FVE taky odpojit.

Hybridní provoz

Hybridní FVE je kombinací předchozích dvou variant. Je možné, aby FVE fungovala jako samostatná jednotka, tedy s odpojením od DS a vyrobená energie se spotřebovává a slouží k dobíjení akumulátoru. Jsou zde tedy nezbytně nutné navíc akumulátory.  To samé se stane, když dojde k výpadku DS – FVE se odepne a pracuje dále sama. Pokud je nízká výroba ze solárních článků, napájí se z DS.

Zjednodušeně řečeno – máme hodně vyrobené elektřiny, tak dobíjíme akumulátory. Pokud máme málo elektřiny, bereme od distributora. Odpadá zde tedy problém malých výkupních cen, na druhé straně ale musíme investovat do akumulátorů. Ty jsou ale čím dál více levnější (anebo výkonnější za stejnou cenu), podobně jako solární panely

  • Způsoby provozování fotovoltaické elektrárny

    3 komentáře u „Způsoby provozování fotovoltaické elektrárny

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Přesunout se na začátek