eFVE.cz

Portál o fotovoltaických elektrárnách

Druhy fotovoltaických článků

Monokrystalické solární panely

Dají se poznat podle naprosto černé barvy. Vyrábějí se řezáním tenkých plátků (waferů) z jednoho jediného krystalu křemíku, což jim dává některé výhodné vlastnosti, ale také to znamená nejnáročnější výrobu. Ze všech typů fotovoltaických článků má ten monokrystalický největší účinnost – kolem 20 %, tedy za ideálního osvětlení a samozřejmě ve správném úhlu. Náročnější výroba se promítá do vyšší ceny, i když v poslední době se díky technologickému pokroku pořizovací náklady docela vyrovnávají. Monokrystalické panely doporučujeme pro střechy s omezenou plochou, které ovšem nabízejí velmi dobrou orientaci vůči slunci. V takových podmínkách dodají nejvyšší výkon ze všech typů článků.

Polykrystalické (multikrystalické) panely

Wafery polykrystalických panelů se řežou z bloku, ve kterém je srostlé větší množství menších křemíkových krystalů. Výroba těchto článků není tak náročná a s úspěchem využívá i odřezků z výroby monokrystalických fotovoltaických panelů. Charakteristické jsou modrou barvou. Polykrystalický panel sice při ideálním osvětlení nabízí efektivitu zhruba 15 až 17 procent, jeho nespornou výhodou ale je, že díky komplikovanější struktuře lépe zachytí světlo přicházející z ostřejších úhlů. Jeho výkon je tak lépe rozložen v čase během dne.

Pokud vaše střecha neumožňuje ideální nasměrování panelů proti slunci, je dost možné, že se vám mnohem více vyplatí. Fotovoltaické panely složené z velkého množství různě orientovaných křemíkových krystalků lépe zpracují rozptýlené světlo za špatného počasí nebo odražené světlo v hustší zástavbě. Poskytují také stabilnější výkon během dne.

Amorfní fotovoltaické panely

Třetí skupinu fotovoltaických panelů tvoří takzvané “tenké vrstvy”, z nichž nejznámější je amorfní křemíkový panel. Jedná se o tenký film polovodivé látky (řečený amorfní křemík, slitina kadmium – telur nebo slitina měď – indium – galium – selenu), který se nanáší na pevný povrch (sklo, plast, kovy). Amorfní fotovoltaický panel funguje sice s nejnižší efektivitou (kolem 11 %), ale jeho výhodou je minimální tloušťka a hmotnost. Nejen že je možné transparentní amorfní panely vrstvit na sebe tak, že každý z nich zachytí jinou vlnovou délku světla, ale hlavně jejich nízká hmotnost dovoluje velmi flexibilní instalaci.

Amorfní fotovoltaické panely se nejlépe hodí do velkých průmyslových komplexů, kde by krystalické verze kvůli větší hmotnosti příliš zatěžovaly lehké konstrukce střech výrobních hal. Vhodné jsou pro rodinné domy s velkou střechou, která neposkytuje ideální orientaci vůči slunci (amorfní vrstva velmi citlivě reaguje na rozptýlené světlo) a zpravidla se uplatní také ve všech mobilních instalacích, jako jsou hausbóty, obytné karavany a podobně.

zdroj: https://www.bce.cz

  • Druhy fotovoltaických článků

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Přesunout se na začátek