eFVE.cz

Portál o fotovoltaických elektrárnách

Energie z vaší vlastní střechy

Odpolední slunce svítí na dům rodiny Engelmann na klidném sídlišti Worpswede. Jan Engelmann a Jörg Büschking stojí na jižní straně sedlové střechy. Odhadnete rozměry, spočítáte střešní tašky. Büschking je energetickým konzultantem jménem spotřebitelského centra. Engelmann ho požádal o solární radu, protože chtěl vyrábět vlastní elektřinu. Engelmann má o daném tématu trochu předchozích znalosti. Na střeše je již nainstalováno pět solárních tepelných modulů. Engelmann využívá sluneční energii k výrobě teplé vody – v létě dokonce více, než ve skutečnosti potřebuje. „Naplním tím brouzdaliště na zahradě,“ říká Engelmann. Na téma fotovoltaických systémů se nyní dostal prostřednictvím inzerátu v novinách, chtěl zjistit, jaké jsou možnosti, jaké jsou vysoké náklady a co stojí za to. Mnoho otázek, které Jörg Büschking řeší každý den.

Možnosti pro domy a byty

Büschking, který sám postavil energeticky optimalizovaný dům v Lilienthal, má mnoho podrobných odpovědí. Jeho nejdůležitější zpráva z hlediska solární energie je však přímočará: „Pokud na ni svítí slunce, je to ekonomicky výhodné.“ Vše ostatní pak závisí na různých faktorech. Jak vysoká je spotřeba energie? Jak starý je dům Jak dobře je izolovaný? Posaďte se na terase v zahradě rodiny Engelmann a diskutujte o těchto otázkách. Büschking pracuje prostřednictvím svého dotazníku, Engelmann je dobře připraven. Büschking vysvětluje, že spotřeba elektřiny je u domácnosti dvou osob normální. Na jižní straně je tedy dost slunce, fotovoltaický systém se vyplatí.

Jako zástupce sdružení spotřebitelů společnost Büschking nedává doporučení pro určité výrobky. Místo toho vyjmenovává základní možnosti. Pro lidi v bytech doporučuje jednotlivé moduly, které jsou napájeny přímo do jejich vlastní elektrické sítě. „Lze je také snadno připevnit na balkon,“ říká Büschking. Standardem pro domy jsou však takzvané střechy, ve kterých je několik modulů připevněno přímo na střešní tašky. Vysvětluje, že na střeše Engelmannů je spousta místa pro dvanáct takových modulů. Koupě baterie má navíc smysl. Takto lze vyrobenou elektřinu ukládat a je k dispozici také v případě, že nesvítí slunce. „Jedná se o co největší pokrytí spotřeby elektřiny z vlastní výroby,“ říká Büschking. „Z ekonomického hlediska.“

Aktivní ochrana klimatu je stejně praktikována u všech solárních řešení. „Baterie se také kritizuje, pokud jde o udržitelnost,“ poznamenává Engelmann. Tyto obavy zná, říká Büschking. Životnost těchto baterií se však výrazně zvýšila. „Trvá až 20 let.“ A pak jsou 60 procent recyklovatelné. “

Udržitelně ziskové

Engelmann se zájmem poslouchá. „Máte další dotazy?“ Chce vědět Büschking. Udělal to – což samozřejmě Büschkinga nepřekvapilo. Otázka nákladů by tu stále byla. Büschking dělá matematiku na zahradním stole: Dvanáct modulů po 500 eur, udělá asi 6000 eur. U baterie musíte přidat 80 až 90 procent nákladů na modul. Aby mohli Engelmannovci v budoucnu dodávat elektřinu, museli by si vzít přibližně 11 000 eur včetně dodávky a instalace.

„Po 16 až 17 letech by se náklady vrátily.“ Od té doby byste dostali elektřinu zdarma, “vysvětluje Büschking. O několik let později bude pravděpodobně nutné baterii vyměnit. „Avšak za 20 let budou pravděpodobně výrazně levnější než nyní.“ Moduly by stejně vydržely podstatně déle. „30 až 40 let“, odhaduje Büschking. „Pokud byste se na solární střechu dívali jako na investici, měli byste návratnost kolem dvou procent.“

Büschking je přesvědčen, že fosilní paliva již za 30 let nebudou hrát žádnou roli. Takže má smysl začít přemýšlet o řešeních hned teď. „To je aktivní ochrana klimatu,“ říká energetický konzultant. Současná situace se objevuje. V červnu Bundestag zrušil solární strop, který dříve platil v Německu. To znamená: Nové fotovoltaické systémy by měly i nadále dostávat státní dotace. Ačkoli se tato dotace z měsíce na měsíc snižuje, současně se zlevňují i ​​moduly a baterie, poznamenává Jörg Büschking. Řešení decentralizované elektřiny je výhodné i z jiných důvodů. „Už nemusíte stavět cesty po celé zemi,“ říká Büschking. Zákazník navíc podporuje místní solární společnosti a řemeslníky.

Energetický konzultant společnosti Lilienthal dává toto vše jako návrh – během této konverzace není rozhodnuto o ničem. Büschking neprodává, ale radí. To je financováno ministerstvem hospodářství, zákazník platí pouze 30 eur. Konzultace s Janem Engelmannem trvá asi hodinu a půl, než se Büschking dostane domů. Samozřejmě v elektrickém autě.

Rada na závěr:  Zvažte cloudová řešení pro solární systémy. Někteří výrobci nabízejí takzvaná družstva. Všichni zákazníci jsou propojeni ve společné síti. V případě nadvýroby se vydává elektřina a v případě nedostatečné produkce se část dodává. „Když ve Worpswede svítí slunce, předáš část vyrobené elektřiny například do Mnichova.“

zdroj: https://www.weser-kurier.de/

  • Energie z vaší vlastní střechy

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Přesunout se na začátek