Nezisková společnost GivePower provozuje solární zařízení na odsolování mořské vody.
Keňská vesnice Kiunga se malebně nachází v Indickém oceánu, jen několik kilometrů od somálských hranic. Ale pětileté sucho vyschlo všechny studny. Obyvatelům byla ponechána brakická slaná voda kontaminovaná patogeny a parazity na vaření, praní a koupání. Bylo jim špatně a jeho obsah soli nezhojil ani neškodné rány, zejména u dětí. Když se o tom dozvěděla americká nezisková nadace GivePower, chopili se problému.
Organizace instaluje fotovoltaické (FV) systémy v chudých regionech po celém světě, které byly zasaženy přírodními katastrofami. Tímto způsobem vaši inženýři obvykle zabezpečují napájení pro školy nebo orgány civilní ochrany. V létě 2018 však vložili své know-how v Kiungě do zařízení na odsolování mořské vody ovládaného fotovoltaikou. Jen o rok později, podle technického ředitele GivePower Kylea Stephana, „je ve vodě podstatně méně chorob způsobených choroboplodnými zárodky. Rány dětí se nyní také řádně hojí.“ Zlepšená kvalita vody nejen pomáhá zdraví, ale také podporuje vzdělávání dětí. Je méně pravděpodobné, že budou chybět kvůli nemoci nebo kvůli chůzi kilometrů k nejbližší studně ve škole. Podle Komise OSN pro lidská práva musí děti v Africe a Asii cestovat, aby načerpaly vodu v průměru šest kilometrů denně.
Odsolování funguje na principu reverzní osmózy. Voda, která má být vyčištěna, je pod vysokým tlakem lisována polopropustnou membránou, která propouští molekuly vody, ale zadržuje soli a nečistoty. Obyvatelé Kiungy si mohou vodu koupit za 0,5 až 3 dolary na litr. Tato částka obvykle stojí v této oblasti 25 až 50 centů. Cena je možná mimo jiné proto, že systém byl financován ze soukromých darů a dotací a společnost GivePower pro sebe nečiní žádný zisk. Příjem jde do platů místních zaměstnanců vyškolených společností GivePower, kteří monitorují a udržují zařízení. Jste podporováni vzdálenou údržbou důležitých parametrů pomocí GivePower. Organizace plánuje investovat přebytky z prodeje vody do dalších zařízení na solární odsolování.
Tato technologie se ukázala být robustní. „Neměli jsme žádné kritické poruchy a méně poruch systému kvůli opravám, než jsme očekávali,“ říká Stephan. Systém 50 kilowattů vyprodukuje až 75 000 litrů pitné vody denně. To je dost na zásobování 25 000 lidí. Aby systém fungoval i v noci, šetří přebytečnou elektřinu generovanou v baterii Tesla Powerwalls s kapacitou 120 kilowatthodin.
GivePower byla založena v roce 2013 jako nezisková odnož fotovoltaické společnosti Elon Musk SolarCity. Po bankrotu v roce 2016 vedl Bernard Hayes základnu k nezávislosti jako prezident a chce se v budoucnu pokusit čelit zhoršujícímu se nedostatku vody na celém světě: Decentralizované napájení by mělo lidem pomoci získat dostatek čisté vody. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) a Dětského fondu OSN (Unicef) nemá třetina světové populace přístup k čisté vodě. Do roku 2025 mohla polovina všech lidí žít v suchých oblastech.
zdroj: https://www.heise.de