eFVE.cz

Portál o fotovoltaických elektrárnách

Revoluční objev: Nová technologie by mohla téměř čtyřnásobně zvýšit účinnost solárních článků

Budoucností jsou obnovitelné a účinné technologie výroby energie, jako jsou solární panely. Zejména proto, že jsou považovány za extrémně šetrné ke klimatu. Nyní vědci dokázali poskytnout další argument ve prospěch rozšiřování solární energie. Vědci z Rice University v Houstonu v Texasu vyvinuli metodu zvýšení účinnosti solárních článků čtyřnásobně.

Solární články doposud dokázaly přeměnit pouze malé množství slunečního záření na energii; velká část tepla se ztrácí. Ve své studii, která byla zveřejněna ve odborném časopise „ACS Photonics“, se vědci odvolávají na nový přístup založený na zvláštním uspořádání uhlíkových nanotrubiček, kterými jsou směrovány tepelné fotony infračerveného záření. Tímto způsobem může být absorbováno také teplo, které solární články dosud nemohly zpracovat.

Takto zachycená energie může být nakonec přeměněna na elektřinu. Vědci vysvětlují, že to zvyšuje účinnost solárních energetických systémů z 22 procent na maximálně 80 procent.

Konverze infračerveného záření

Infračervené záření je část slunečního světla, která přenáší teplo. Paprsky jsou pro lidské oko neviditelné bez speciálního vybavení, ale jsou odděleny od všeho, co vydává teplo. Konvenční solární technologie však dosud nedokázala přeměnit infračervené záření na elektřinu.

 „Problém je v tom, že tepelné záření je širokopásmové, zatímco přeměna světla na elektřinu je účinná, pouze pokud je emise v úzkopásmovém rozsahu.“ Úkolem bylo vtěsnat širokopásmové fotony do úzkého pásma, “vysvětluje Gururaj Naik, jeden z autorů studie, v tiskové zprávě z Rise University.

Nové solární energetické systémy: enormní účinnost a tepelná odolnost

Aby bylo možné zpracovat infračervené paprsky pomocí sluneční technologie, vědci používají řadu dutin, které jsou umístěny ve filmu vyrovnaných uhlíkových nanotrubiček. Tímto způsobem může film absorbovat tepelné fotony a emitovat světlo v úzkém rozmezí, takže může být recyklován jako elektřina. Jinak by se toto intenzivní teplo ztratilo. Nanotrubice si tedy můžete představit jako čáry, které absorbují odpadní teplo a přeměňují ho tak, aby bylo možné energii využít.

„Stlačením veškeré zbytečné tepelné energie do malého spektrálního rozsahu ji můžeme velmi efektivně převést na elektřinu,“ říká Gururaj Naik z Rice University a dodává: „Teoretická předpověď je, že můžeme dosáhnout 80% účinnosti.“ Uhlíkové nanotrubice vyvinuté vědci jsou také extrémně odolné vůči teplu a odolávají teplotám až 1700 stupňů Celsia.

zdroj: https://www.businessinsider.de

  • Revoluční objev: Nová technologie by mohla téměř čtyřnásobně zvýšit účinnost solárních článků

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Přesunout se na začátek