eFVE.cz

Portál o fotovoltaických elektrárnách

Přetoky do sítě a jak na ně?

Otázka: Přetoky do sítě a jejich problematika, kdy dostanu pokutu, zákaz přetoků, zabránění přetoků…lze to nějak vysvětlit ve dvou větách?

Odpověď: Ve dvou asi ne, musíte se spolehnout v první fázi na odbornost montážní/projekční firmy, která zajistí správný způsob připojení k síti.

Jde-li o bezlicenční FVE s výkonem do 10kWp, pak je žádoucí připojení jako „mikrozdroj ve standardním režimu„, tedy s možností generovat přetoky do DS a za tyto přetoky inkasovat platby od některého z obchodníků s elektřinou, případně používat službu virtuální baterie. Některé distribuční sítě jsou ale už nyní tak našponované, že Vám distributor standardní režim FVE nepovolí.

Přetoky do sítě

Připojí-li se FVE jako „mikrozdroj ve zjednodušeném režimu„, tak se zákazník připravuje o možnost generovat přetoky a tím i o možnost prodeje přebytků výroby či možnost používat virtuální baterii. Ponechána je pouze možnost technických regulačních přetoků, což je však omezeno na max. 115 W. Při překročení tohoto maxima dostane zákazník do schránky fakturu se sankcí na pár tisíc každý měsíc! Navíc, jsou-li u FVE zakázané přetoky, tak se většina střídačů chová divně, nefunguje optimálně nebo prostě nějakým způsobem zlobí.

Pozn.: Do 10 kWp nemusíme mít licenci a pokud příjem z prodeje přebytků nedosáhne 30 tisíc, tak je dokonce osvobozen od daně z příjmů.

Jsou dodavatelé na trhu, kteří vám elektřinu prodají za spotovou cenu energie, ale taky ji od vás za tuto cenu (minus třeba 10% nebo paušál) zase zpět vykoupí. Distribuční poplatky platíte za odběr (dodavatel dodává Vám), nikoliv za výkup (od Vás).

Po montáži FVE se většinou FVE nastaví do režimu, kdy jsou zakázané přetoky. Poté co distributor formálně povolí připojení FVE k DS, by firma měla přetoky buď vzdáleně nebo na místě povolit. V opačném případě se FVE nebude chovat správně. Velikost přetoků (nebo „přícucu“ z DS) je potřeba nastavit na rozumnou hodnotu, tak aby nedocházelo ke zbytečnému vybíjení baterie, ale zároveň aby nedocházelo ani ke zbytečnému nákupu energie z DS.

Například, pokud se za celou noc baterie FVE vybije jen o pár procent (nebo dokonce vůbec), jedná se o špatné nastavení. Ráno prostě musí něco chybět, běžné spotřebiče jako lednička nebo televize musí jet z baterií. A už vůbec se nesmí baterie přes noc nabíjet. I když i zde, jsou výjimky – ale o tom někdy příště.

  • Přetoky do sítě a jak na ně?

    2 komentáře u „Přetoky do sítě a jak na ně?

    1. Dobrý den,
      mám dotaz na funkci FVE s baterií . V nočních hodinách baterie dodává do rozvodné sítě 0 – 250W.
      Průměrně je to za noc 1,4 kW, které dodám do sítě a následně si ji musím dokupovat pochopitelně za jinou
      cenu než ji dodám. Měsíčně tato ztráta se pohybuje cca 300 kč.
      Pochopil bych nějaké udržovací napětí – stabilní – v rozumné výši třeba 20 W, ale ne výkyvy 0 – 250 W ojedinělě
      ú daleko vyšší – 1,2 kW.
      Prosím o vysvětlení tohoto problému – je to chyba nastavení a nebo ůmysl a krádež.
      Děkuji za odpověd Tomáš Suchánek Černá v Pošumaví

    2. Dobrý den, mám FVE 3,2 jednofázovou z 2010 vedenou na zelený bonus, mám Ičo a platím daně z příjmů za dodaci dle výroby na zelený bonus. Asi před dvěma lety mě přišli vyměnit elekroměr a od té doby mám značné přetoky do sítě a to asi 72% výroby, a to prý vzniklo, že se teď měří spotřeba po fázích. Před tím to bylo, že spotřeba vyrobené el. byla 65% spotřebována doma a 35% přetoky do sítě. Dnes, když mi přeteče 72% výroby nedostanu za to nic. Chtěl bych Vás poprosit o radu, zda by nebylo dobré všechnu el. energii prodávat do sítě Čezu a zda to vůbec jde, a nebo oslovit nějakou firmu, která obchoduje z elekřinou, která by mi za tu přetečenou el. něco platila. Smlouvu mám u Čezu. Nebo provést nějaké úpray v systému FVE. Díky za odpověď.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Přesunout se na začátek