V současné době hodně častá otázka – chceme fotovotaiku a propojit ji s tepelným čerpadlem, bude svítit sluníčko, čerpadlo má účinnost 400 % a budeme topit zadarmo… Těch telefonů už jsem měl fakt hodně, nastal tedy čas to prozkoumat trošku blíže. Jako vždy udělám více zjednodušení, nicméně výsledek nebude zřejmě daleko od reality. I když samozřejmě všechno je to průměr – průměrný dům, průměrná spotřeba, průměrná teplota, průměrné množství TUV. Pokud všechny průměry dáte za sebe, může být chyba celkem velká, zejména pokud odhadnete špatně tepelnou ztrátu domu. Výcházíme z:
- tepelná ztráta domu 7 kW
- bojler ohřívaný TČ na 200 litrů, COP jen pro ohřev vody bude 2,3
- SCOP bude 3, tím pádem spotřeba elektřiny na vytápění a ohřev TUV bude 6000 kWh ročně
Máme 7 různě velkých elektráren – 12 až 24 panelů, viz tabulka níže:
Výroba v jednotlivých měsících stanovena průměrem z posledních 20 let. Více info na calc.efve.cz.
Tabulky jsou asi jasné. Nyní nějaké výsledky. Bylo třeba propočítat, na kolik se výroba FVE podílí na vytápění a ohřevu TUV. Křivky jdou proti sobě (pokud vlevo je leden a úplně vpravo prosinec) – zatímco topení je „lavór“ (konvexní funkce, údolí), tak FVE dává nejvíce uprostřed roku, tj. je to „hora Říp“ (konkávní).
Nelze tedy jen sečíst výrobu za rok a vzít že topení je 6000 kWh…to by vyšlo moc krásně. Tady to musíme sečíst po jednotlivých měsících (to je diskrétně, šlo by to i zintegrovat).
Takže následující tabulka po úpravách ukazuje, kolik % mi v jednotlivých měsících pokrývá FVE na ohřev TUV a topení.
Takže např. u nejmenší FVE s 12 panely mi FVE v prosinci pokryje jen 21 % potřeby tepla a TUV. Ale od dubna už budeme z hlediska tepla soběstační. U největší elektrárny je to v období březen-říjen.
Předposlední tabulka ukazuje, kolik nám po odečtení elektřiny na teplo a TUV ještě zbyde v kWh v jednotlivých měsících. Tu samozřejmě využijeme na běžný provoz domácnosti anebo prodej, pokud máme povoleny přetoky.
Tak a poslední tabulka – trošku na zamyšlení. Vypadá trošku nelogicky, ale vysvětlím. Pro 12 panelů – elektrárna vyrobí 5,25 MWh ročně. Z toho jde 3,269 MWh přímo na ohřev TUV a vytápění, tj. 62,3 %. No a podobně i u největší elektrárny. Proč je procento nižší? No protože máme jeden modelový RD s náklady na teplo a TUV ve výši 6000 kWh ročně. Takže menší elektrárna dá relativně více do tepla, zatímco ta největší zejména v létě vyrobí opravdu moc. Relativně. V absolutních číslech dá ale větší elektrárna na ohřev TUV a vytápění samozřejmě více – 4539 kWh versus 3269 kWh.