eFVE.cz

Portál o fotovoltaických elektrárnách

Solární panely z grafenu by mohly být levnější a efektivnější

Vědci z univerzity v Cambridge vyvinuli nový typ solárních panelů, které jsou vyrobeny z grafenu. Grafen je ultratenký a pevný materiál, který má vynikající elektrické vlastnosti.

Nové solární panely z grafenu mají několik výhod oproti tradičním solárním panelům. Jsou lehčí, odolnější a mají vyšší účinnost. Účinnost nových solárních panelů z grafenu dosahuje až 28 %, zatímco účinnost tradičních solárních panelů je kolem 20 %.

Výzkumníci také tvrdí, že nové solární panely z grafenu by mohly být levnější než tradiční solární panely. To je proto, že grafen je levnější materiál a jeho výroba je jednodušší.

Výroba solárních panelů z grafenu

Výzkumníci vyvinuli nový způsob výroby solárních panelů z grafenu. Tato metoda využívá grafenové nanocípy, které jsou vyrobeny z grafitu pomocí laseru. Nanocípy jsou pak uspořádány do vrstvy, která tvoří solární článek.

Tato metoda výroby je mnohem jednodušší než tradiční výroba solárních panelů. Tradiční výroba solárních panelů zahrnuje několik kroků, včetně výroby křemíkových destiček, jejich pokrytí kovem a jejich spojení do solárního článku.

Výhody solárních panelů z grafenu

Solární panely z grafenu mají několik výhod oproti tradičním solárním panelům. Jsou lehčí, odolnější a mají vyšší účinnost.

Lehkost solárních panelů z grafenu usnadňuje jejich instalaci a údržbu. Odolnost solárních panelů z grafenu proti povětrnostním vlivům zvyšuje jejich životnost. Vyšší účinnost solárních panelů z grafenu znamená, že mohou vyrábět více elektřiny z toho samého množství slunečního světla.

Perspektivy solárních panelů z grafenu

Výzkumníci plánují v budoucnu zlepšovat účinnost a cenu nových solárních panelů z grafenu. Pokud se jim to podaří, mohly by se tyto solární panely stát široce dostupnými a přispět k přechodu na obnovitelné zdroje energie.

Závěr

Vývoj nových solárních panelů z grafenu je významným pokrokem v oblasti fotovoltaiky. Tyto solární panely mají potenciál být lehčí, odolnější a efektivnější než tradiční solární panely. Pokud se výzkumníkům podaří tyto výhody dále zlepšit, mohly by se solární panely z grafenu stát široce dostupnými a přispět k přechodu na obnovitelné zdroje energie.

  • Solární panely z grafenu by mohly být levnější a efektivnější

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Přesunout se na začátek