eFVE.cz

Portál o fotovoltaických elektrárnách

Typový diagram dodávek TDD aneb proč chtít nový elektroměr?

Nikde jsem pořádně nenašel vysvětlení problematiky TDD natož příklad výpočtu. Pokusím se tedy velice laicky nastínit, jak to u nás funguje. Bude tam pár nepřesností, ale nechci to rozdrobit v detailech a ztratit cíl článku. Víceméně budu vycházet z naší domácnosti, co má obyčejný „hloupý“ elektroměr a využívá tarif SPOT – tj. účtování po hodinách – každá hodina má svoji cenu elektřiny. Hloupý elektroměr se zapisuje 1 x za rok (pokud nechceme mimořádný odečet). Jak tedy určíme (resp. určí distributor), kolik má pro daný den/hodinu účtovat?

Klasický nepřestupný rok má 8760 hodin. Operátor trhu OTE stanoví pro každou tuto jednu hodinu nějaký koeficient, který se pohybuje mezi 0 a 1. Máme tedy 8760 čísel. Potom máme nějakou spotřebu – počítejme pro jednoduchost 10 000 kWh/rok. Každý z nás má nějaký tarif spotřeby – v našem případě je to přímotopný D45d. Tomu dle tabulky odpovídá TDD7.

TDD přehled

Stáhneme si ze stránek OTE aktuální TDD – můžeme buď odhadovaný (normalizovaný) anebo přepočítaný (zpětně dle skutečnosti). O moc se neliší, na každý rok se stanovují vždy nové odhady (zejména dle predikce počasí). Odkaz najdete zde. Stačí rozbalit ZIP. Po rozbalení uvidíte následující tabulku:

TDD OTE

Toto je jen výstřižek pro 1. ledna 2023 – ale má opravdu těch 8760 hodnot. Nás zajímá sloupeček TDD7 ČR (předposlední, trošku si to zvětšete). Čísla v tomto sloupci sečteme. Dostáváme hodnotu 4073. Nyní vydělíme naši spotřebu touto hodnotou – dostáváme 10 000/4 073 = 2,45 kWh/jednotku koeficientu. Tak a teď je to důležité pochopit.

OTE předpokládá za celý den v jednotlivých hodinách spotřebu, která vznikne pronásobením čísla ve sloupci TDD7 ČR a výše vypočtenou hodnotou 2,45. Takže OTE tedy předpokládá, že např. v pořadové hodině „8“ spotřebováváte 0,72910 x 2,45 kWh = 1,786 kWh. Nikoho nezajímá, že zrovna ještě asi spíte (včera byl Silvestr), že topení neběží, že spotřeba domu je minimální. Prostě takhle je to stanoveno.

Pokud si tedy sečtu celý 1. leden, dostanu 18,73. Toto číslo krát „celoroční koeficient“ 2,45 = 45,88 kWh. OTE tedy předpokládá, že tento den spotřebuji 45,88 kWh. Nikoho nezajímá, že jsem na horách a doma jen temperuji.

Pokud bych měl chytrý 4Q elektroměr, tak ten mi měří každou hodinu napřesno zvláště a já reálně zaplatím, co jsem ten den (tu hodinu) spotřeboval. Navíc vím dopředu, kolik bude zítra elektřina stát. Čtyřkvadrantový elektroměr dostane každý, kdo má fotovoltaiku.

Elektřina v zimě je většinou (až na výjimky) dražší, než v letním období. Je po ní větší poptávka, takže ceny jsou nahoře. No a koeficienty TDD také, takže tady prohráváme hned dvakrát. Viz například TDD7 ČR pro datum 1.7.2023. Pokud si sečteme zvýrazněný sloupec, dostáváme koeficient pro den 6,59 – to je cca 3 x méně než 1. ledna! Takže OTE předpokládá, že 1.7.2023 spotřebuji 6,29 x 2,45 = 16,14 kWh


Záměrně jsem se v článku vyhnul násobením hodinové ceny ve spotu za každou hodinu, to je zase někdy na příště. Článek měl ukázat výhodu chytrého elektroměru, co měří reálnou spotřebu domácnosti a berličkou v podobě Typového Diagramu Dodávek TDD, která je lepší jak nic, ale k dokonalosti má hodně daleko.

  • Typový diagram dodávek TDD aneb proč chtít nový elektroměr?

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Přesunout se na začátek